Strony

niedziela, 14 stycznia 2018

Kruchy przekładaniec z budyniem

Emilka ostatnio poszukiwała starych zdjęć i dokopała się nawet do albumu w którym są zdjęcia jej tatusia noszącego jeszcze pieluszki i tak za tą  sprawą  mojego męża wzięło na wspominki. Wspomnienia czasami wywołują uśmiech, a czasami łezkę w oku i na to nic nie poradzimy. W opowieściach o radościach i psotach pojawiało się ciasto co towarzyszyło mojemu mężowi przez wszystkie lata, a to za sprawą nieżyjącej już  jego mamy bo to było jej popisowe ciasto. Przepis na żółtej karteczce w domu był choć ja nigdy z niego nie korzystałam bo było przecież tak wiele innych, chęć sprawienia przyjemności dla mojego męża skusiła mnie do upieczenia tego ciasto i to nie był błąd :) Ciasto ma jednak jeden warunek, a jest nim budyń co ma być koniecznie różowy, a cała reszta jest banalnie prosta.





























Kruchy przekładaniec z budyniem ( Ciasto babci Władzi)

ciasto: 1 szklanka -250 ml
3,5 szklanki mąki
1 szklanka cukru
5 żółtek
25 dag margaryny
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3-4 łyżki kwaśnej śmietany
krem kakaowy:
3 jajka
3/4 szklanki cukru
4 łyżki kakao
20 dag masła
2 łyżki spirytusu
dodatkowo:
1 litr mleka
2 budynie różowe z cukrem
1 słoik powideł śliwkowych 
wykonanie:
Margarynę posiekać z cukrem, dodać żółtka, przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia oraz śmietanę, zagnieść kruche, a następnie schłodzić około 1 godziny w lodówce.
Schłodzone ciasto podzielić na trzy części i rozwałkować na wielkość blaszki  ( 33 cm na 22 cm). Formę  wyłożyć papierem do pieczenia, upiec osobno trzy placki w temp. 180 st około 15 minut. Upieczone i wystudzone ciasto okroić z nierównych brzegów przy pomocy ostrego noża, skrawki ciasta pokruszyć do miseczki i odstawić.
Jeden blat kruchego ciasta ułożyć w formie i na nim rozsmarować całe powidła i przykryć drugim plackiem.
Odlać 1 szklankę mleka i rozmieszać w niej proszek budyniowy, resztę mleka zagotować i na gotujący się mleko wlać proszek budyniowy, cały czas mieszając zagotować. Gęsty i gorący budyń wylać na ciasto, przykryć ostatnim kruchym blatem i odstawić do wystudzenia się budyniu.
Jajka na krem dokładnie umyć i zalać na klika sekund wrzątkiem, następnie wbić je do miski, dodać cukier, miskę postawić na garnku z gotującą się woda i ubić na parze do białości.
Masło utrzeć na krem w trakcie ucierania dodawać przestudzoną masę jajeczną na koniec dodać kakao oraz spirytus, cała masę kakaową wyłożyć na wierzch ciasta ( dopiero po wystudzeniu budyniu) , równo rozsmarować na wierzchu ciasta i posypać pokruszonymi resztkami ciasta.
Ciasto odstawić w chłodne miejsce, a im dłużej stoi tym jest lepsze.



2 komentarze:

  1. Prezentuje się pięknie! Zazwyczaj używane są budynie waniliowe, a u Ciebie super pomysł na inny smak - zainspirowałaś mnie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Smakuje tez dobrze, a co do budyniu to myślę, że smakowo by pasował, ale nie wyglądało by to tak uroczo :)

      Usuń